-
Położenie
Bielowice leżą 6 km na wschód od Opoczna, po północnej stronie drogi krajowej nr 12 Opoczno-Radom. Sąsiadują od północy z Sołkiem i Wygnowem, od wschodu z Wólką Karwicką, od południa z Mroczkowem Gościnnym i Dzielną. Północno-zachodnią granicą wsi jest rzeka Drzewiczka. Z Opocznem są skomunikowane dwoma miejskimi liniami autobusowymi nr 1 i 6. Układ przestrzenny Bielowic ma charakter wielodrożnicy o luźnej zabudowie i nieregularnym kształcie. Choć geneza zabudowy sięga początków istnienia miejscowości, w dwudziestoleciu międzywojennym w wyniku komasacji gruntów, zniszczeniu uległo wiele starych siedlisk i zatarciu uległ historyczny, średniowieczny układ przestrzenny wsi.
-
Historia
Bielowice, z rodowodem sięgającym średniowiecza, są jedną z najstarszych miejscowości w gminie Opoczno. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska osiedlonego tu rodu Bielejowiczów, pełniących w czasach panowania Leszka Białego obowiązki łowców książęcych, których prawo do wioski potwierdzone było oficjalnie w 1232 roku. W ich rękach znajdowały się Bielowice, nazywane wówczas Bielejowicze lub Bielejowice, do XVI wieju. Kolejnymi właścicielami był ród Dunin-Wąsowiczów herbu Łabędź a następnie, w XVII wieku, rodzina Karwickich. W latach 70 XVIII wieku w Bielowicach funkcjonował browar, gorzelnia, karczma i młyn. Przez następne dwieście lat dobra w Bielowicach zmieniały właścicieli jeszcze kilka razy, aż do roku 1895, kiedy to zostały rozparcelowane i sprzedane 37 włościanom. Nieopodal wsi znajduje się wzniesienie Jazia Góra z którym związana jest miejscowa legenda podająca, że we wnętrzu góry mieszka śpiące wojsko królowej Jadwigi, broniące niegdyś mieszkańców przed napadającymi i rabującymi ich poganami. W okresie spokoju żołnierze, od czasu do czasu, wychodzą na wierzchołek Jaziej Góry zaczerpnąć świeżego powietrza. Cały czas jednak czuwają i gdy nadejdzie niebezpieczeństwo staną w obronie wiernych, kościoła i religii.
-
Obiekty historyczne
W Bielowicach zachowało się wiele krzyży przydrożnych, głównie drewnianych z II połowy XIX wieku fundowanych w przez mieszkańców w różnych intencjach. Od wieków są one miejscem modlitw miejscowych Na uwagę zasługują kapliczki przydrożne: w kształcie krzyża oraz dwie wnękowe, murowane pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. We wsi zachowało się też kilka domów drewnianych o konstrukcji zrębowej z końca XIX wieku.
-
Obiekty użyteczności publicznej
Bielowice słyną z pieczołowicie kultywowanego folkloru opoczyńskiego. Mieszka tutaj wyjątkowo wielu twórców ludowych. Rękodziełem zajmują się często całe rodziny. Bezpośrednio od artystów ludowych można nabyć: haftowane obrusy, serwetki, pisanki, pająki, wycinanki a nawet opoczyński strój regionalny. Od 2000 roku działa Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej. Stowarzyszenie zajmuje się propagowaniem kultury ludowej, organizuje warsztaty rękodzieła, patronuje dziecięcemu zespołowi ludowemu ,,Bielowiczanki" i prowadzi w świetlicy wiejskiej Izbę Tradycji. Prywatną Izbę Tradycji Ludowej prowadzi pani Zofia Pacan, artystka ludowa, laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Zobaczyć tu można typowe wyposażenie i wystrój tradycyjnej opoczyńskiej izby chłopskiej oraz prace wykonane przez właścicielkę. W Bielowicach ma swą siedzibę Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego wyposażona w nowoczesną salę gimnastyczną z widownią, z której można korzystać po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją szkoły. Funkcjonuje tu też zmodernizowane w 2010 roku boisko z zapleczem sanitarnym udostępniane dla chętnych do korzystania.
-
Charakterystyka przyrodniczo - krajobrazowa
Wieś jest położona na wysokości 175-210 m n.p.m., na zachodnim stoku Garbu Gielniowskiego, łagodnie opadającym ku dolinie Drzewiczki. Otoczenie Bielowic to rozległe podmokłe łąki, poprzecinane strugami i ciekami wodnymi stwarzającymi idealne warunki do egzystencji gatunków roślin i zwierząt związanych z wilgotnymi i świeżymi siedliskami półnaturalnymi. To bogate florystycznie, kolorowe łąki w dominacją miękkolistnych traw, będących ostoją dla bobrów, jaszczurek oraz wielu gatunków płazów i ptaków. Na wschód od Bielowic wznosi się Jazia Góra 233,8 m n.p.m., ostańcowe wzniesienie zbudowane z wapieni jurajskich powstałe w wyniku procesów wietrzenia i erozji a także denudacji terenów przyległych z nieczynnym kamieniołomem. Do niedawna eksploatowano tu dolnojurajskie iłowce, piaskowce i mułowce wapienne. Jest to przepiękny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Bielowice podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Kultura ludowa
-
Jazia Góra
-
Obiekty sakralne
-

Bielowice są obowiązkowym punktem wycieczki każdego miłośnika folkloru, etnografii, czy rękodzieła ludowego. Również miłośnicy przyrody znajdą tu ciekawe stanowiska do obserwacji bogatej flory i fauny.
