-
Położenie
Wieś położona w odległości 2 km w kierunku zachodnim od Opoczna. Od północy sąsiaduje z Brzustówkiem i kompleksem leśnym Januszewice, od wschodu z Opocznem, od południa z Klinami a od zachodu z Gawronami w Gminie Sławno. Zasadnicza część zabudowy Januszewic rozciąga się po obydwu stronach drogi wojewódzkiej nr 713 biegnącej z Opoczna przez Tomaszów Mazowiecki do Łodzi. Wieś jest skomunikowana z Opocznem miejskimi liniami autobusowymi nr 2 i nr 6. Zabudowa wsi, wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków, reprezentuje przykład osadniczego układu przestrzennego typu ulicówki - wsi jednodrożnej, w którym domy stoją w zwartej zabudowie, na wąskich działkach po obu stronach drogi. Do Januszewic należy, położony na północ od głównego zespołu osadniczego, przysiółek Hektary, Kolonia Januszewice leżąca na północny-wschód, za linią kolejową oraz wzniesiona w lesie osada Januszewice-Gajówka.
-
Historia
Januszewice są wsią o średniowiecznym rodowodzie, pierwszy raz wzmiankowaną już w XII wieku. Pierwotnie leżały w miejscu dzisiejszego skrzyżowania dróg nr 12 i 713 na południe od drogi Piotrków Trybunalski-Opoczno. Na skutek uwłaszczenia w 1864 roku Januszewice zmieniły lokalizację na obecne miejsce. W początkach swojego istnienia, podobnie jak wiele okolicznych miejscowości, wieś była własnością rodu Odrowążów. W XV wieku stanowiły dobra królewskie, a w XVI wieku przeszła w ręce rodu Januszewskich. Na przestrzeni następnych czterech wieków wieś jeszcze kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Na przełomie XVII i XVIII wieku Januszewice, jako jedyna wieś w powiecie, posiadały prawo do organizacji jarmarków. W 1945 roku, na mocy ustawy o reformie rolnej, majątek przejął Skarb Państwa i utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne.
-
Obiekty historyczne
W Januszewicach oglądać można dawny zespół dworsko-parkowo-folwarczny. Oprócz parterowego, przebudowanego dworu zachowała się oficyna, park oraz budynki gospodarcze dawnego folwarku. W latach PRL działał tutaj PGR. Sam dwór wzniesiony został w 1918 roku i dziś spełnia funkcje mieszkalne. Park pochodzi z XIX stulecia. We wsi zachowały się trzy drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku. Na terenie sołectwa znajdują się stanowiska archeologiczne na których znajdowano liczne relikty osadnictwa epoki brązu oraz ceramikę z późnego średniowiecza. Obecnie eksponaty znajdują się w zbiorach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
-
Obiekty użyteczności publicznej
Wieś posiada szkołę podstawową funkcjonującą od 1922 roku. W Januszewicach działa Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich w świetlicy ludowej oraz klub sportowy LKS „Atom” Januszewice grający obecnie w klasie seniorskiej A. Rozgrywki można obserwować w sezonie piłkarskim na boisku przy wjeździe do miejscowości od strony Opoczna.
-
Charakterystyka przyrodniczo - krajobrazowa
Januszewice leżą na płaskiej, zdenudowanej, plejstoceńskiej wysoczyźnie morenowej, na wysokości 200-210 m n.p.m. Na południu wsi, u zbiegu dróg z Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego znajdują się pozostałości znacznego wzniesienia, z którego eksploatowano żwir. Była to tzw. Góra Januszewska, przykład glacjofluwialnego wzniesienia kemowego, który powstał w wyniku stopniowego zmniejszania się powierzchni lodowca i odsłanianiu się zlodowaconego terenu. Januszewice od zachodu otacza zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 340 ha należący do Nadleśnictwa Opoczno. Las charakteryzujący się dobrze wykształconymi zbiorowiskami borów mieszanych i grądów kusi turystów bogactwem przyrodniczym, a przede wszystkim obfitością grzybów. W oddziale 16 uroczyska Januszewice położony jest cenny przyrodniczo ekosystem śródleśnego bagna o powierzchni 0,2 ha, uznany za użytek ekologiczny. Przy leśniczówce wytyczona została ścieżka przyrodniczo-leśna o długości 3,1 km prowadząca przez jedne z najcenniejszych drzewostanów Nadleśnictwa Opoczno. Na jej trasie rozmieszczone są tablice edukacyjne informujące o najważniejszych procesach zachodzących w lesie oraz prezentujące niektóre aspekty gospodarki leśnej. Na początku ścieżki zlokalizowane jest zadaszone stacja biwakowo – odpoczynkowa. Na terenie dawnego folwarku Januszewice rośnie pomnik przyrody - 500 letni dąb szypułkowy o obwodzie pnia 628 cm i wysokości 28 metrów w pobliżu którego bije źródełko.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Bielowice podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Pejzaż i przyroda
-
Leśniczówka w Januszewicach
-
500 letni dąb szypułkowy
-

Januszewskie lasy to idealne miejsce dla turystów poszukujących wypoczynku w otoczeniu bujnej przyrody, doskonałe dla pieszych i rowerowych wycieczek.
