-
Położenie
Wieś położona 6 km na wschód od Opoczna. Od północy sąsiaduje z Janowem Karwickim i Mroczkowem Gościnnym, od wschodu z Adamowem, od południa z Sielcem i Wólką Dobromirową a od południowego-zachodu z kompleksem leśnym. Zabudowa Karwic rozciąga się wzdłuż drogi biegnącej z Opoczna przez Sielec i Stużno do drogi wojewódzkiej nr 728. Z Opocznem wieś jest połączona linią autobusową nr 7. Zabudowa wsi stanowi typowy przykład zabudowy rzędowej z luźną zabudową wzdłuż drogi głównej.
-
Historia
Źródłosłów nazwy miejscowości nie jest do końca jasny. Może ona pochodzić od staropolskiego słowa „karcz” oznaczającego woła lub od słowa „karczować”. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z początku XV wieku i od swych początków lat była własnością rodu Dunin - Karwickich herbu Łabędź. Dopiero w 1866 roku miejscowi chłopi zostali uwłaszczeni na gruntach o powierzchni 475 mórg. Jan Tomorowicz, który został właścicielem folwarku w 1895 roku, rozparcelował ziemię i na jego gruntach powstała wieś Janów Karwicki. Dwór wraz czternastohektarową pozostałością majątku zakupił w 1899 roku Józef Chodakowski a w 1906 roku nabyła go Lucyna z Orlewskich Bogusławska. Resztki folwarku pozostawały w rękach rodziny Bogusławskich do 1958 roku, kiedy to bratanek ostatniej dziedziczki sprzedał ziemię mieszkańcom Karwic. W dwudziestoleciu międzywojennym w miejscowości działała kuźnia. W 1921 roku powstała szkoła. W czasie okupacji hitlerowskiej we wsi działała komórka AK, do której należało 16 mieszkańców.
-
Obiekty historyczne
Dwór w Karwicach nie ocalał, a z pięknego parku z alejami grabową i klonową, którym był otoczony zachowały się jedynie pojedyncze egzemplarze drzew. Z zabudowań gospodarczych dworu pozostały ledwie ruiny piwnic. W ich sąsiedztwie ulokowana jest figura Matki Boskiej Płaczącej z 1873 roku. W 1985 roku wybudowano we wsi kaplicę pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przy niej znajduje się kapliczka ufundowana przez małżeństwo Juszyńskich w 1918 roku. Po prawej stronie drogi z Opoczna przed Karwicami stoi kamienna kapliczka fundacji dziedzica Teodora Karwickiego z 1842 roku. W wsi zachowały się też dwa domy drewniane o konstrukcji zrębowej z przełomu XIX i XX wieku. Na terenie sołectwa znajdują się stanowiska archeologiczne na których znajdowano liczne relikty osadnictwa kultury łużyckiej, trzcinieckiej i pucharów lejkowych. Obecnie eksponaty znajdują się w zbiorach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
-
Obiekty użyteczności publicznej
W miejscowej świetlicy wiejskiej prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich organizujące lokalne imprezy folklorystyczne. W lesie, po prawej stronie wjeżdżając od Opoczna znajduje się gospodarstwo agroturystyczne z 6 miejscami noclegowymi. Gospodarstwo organizuje wędkowanie w pobliskich stawach rybnych i wycieczki rowerowe [kontakt: Karwice 58B, 26-300 Opoczno tel. 44 754 10 58]. Karwice to wieś o długiej i bogatej historii, położona w ciekawym krajobrazowo terenie w pobliżu lasu, która zachowała specyficzny, sielski klimat.
-
Charakterystyka przyrodniczo - krajobrazowa
Karwice są położone na zachodnim stoku Garbu Gielniowskiego na wysokości 200-220 m n.p.m. Otacza je malownicza mozaika równinnych łąk i pól z kępami zadrzewień śródpolnych. Zachodnim skrajem miejscowości przepływa struga o nazwie Zatoka, prawy dopływ Drzewiczki. Do rzeki przylega widny, wysokopienny las sosnowy, będący rajem dla zbieraczy grzybów, jagód i jeżyn.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Karwice podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Kultura ludowa
-
Stary młyn
-
Pejzaż i przyroda
-
Zabudowania
-
Obiekty sakralne
-

Karwice to wieś o długiej i bogatej historii, położona w ciekawym krajobrazowo terenie w pobliżu lasu, która zachowała specyficzny, sielski klimat.
