-
Położenie
Mroczków Gościnny leży 7 km na wschód o Opoczna, przy drodze krajowej nr 12, Od północy graniczy z Bielowicami, od wschodu z Kraszkowem, od południowego-wschodu z Mroczkowem Dużym a od zachodu z Janowem Karwickim. Miejscowość połączona jest z Opocznem linią miejską nr 6. Wieś charakteryzuje się luźną, rozproszoną zabudową. Jako jedyna miejscowość w gminie, oprócz prastarych funkcji rolniczych, posiada rozwinięte funkcje usługowe, handlowe, oświatowe i przemysłowe.
-
Historia
Najprawdopodobniej etymologia nazwy miejscowości wywodzi się od średniowiecznego imienia rycerskiego Mroczek, natomiast określenie Gościnny pochodzi od słowa gościniec. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku, kiedy to wieś nazywano Mroczkowem Małym i należała do Mszczuja ze Skrzynna – starosty opoczyńskiego i uczestnika bitwy pod Grunwaldem. Jak podaje „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” Mroczków Gościnny należał do parafii Opoczno, składał się z folwarku oraz niewielkiej wsi (Mroczków Mały) zamieszkiwanej przez zagrodników. Najdłużej właścicielami majątku był ród Libiszowskich, w których rękach pozostawał on do 1945 roku, kiedy to został rozparcelowany i na jego bazie utworzono Ośrodek Maszynowy oraz Spółdzielnię Gminną. Na przełomie XIX i XX wieku z Mroczkowa została wyłączona osada młyńska na rzece Brzuśni o tej samej nazwie. Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, pod Mroczkowem miała miejsce krwawa potyczka pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. W okolicy wsi, zasobnej w surowce mineralne, przez wieki istniały kopalnie rudy żelaza, gliny ogniotrwałej oraz odkrywki białego piaskowca.
-
Obiekty historyczne
Dawny dwór został rozebrany w II połowie XIX wieku i w 1870 roku postawiono nowy budynek, otoczony zabytkowym parkiem dworskim z XVIII wieku. Park, urządzony w stylu angielskim, zajmuje obecnie około 5 hektarów i jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W parku znajdują się ciekawe okazy małej architektury, będące pamiątkami po historycznych właścicielach majątku, między innymi kamienny kopiec zwieńczony żeliwnym krzyżem upamiętniający powstanie styczniowe, kamienny postument z herbem Wieniawa, a przy parkowym źródełku murowana kapliczka wnękowa poświęcona św. Franciszkowi z Asyżu. Na terenie wsi usytuowana jest kapliczka z figurą Matki Boskiej Fatimskiej wykonana z 700 – letniego, parkowego dębu. Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w momencie erygowania w 1985 roku parafii w Mroczkowie Gościnnym. Okazała, jednonawowa świątynia, zbudowana jest z pięknego piaskowca opoczyńskiego.
-
Obiekty użyteczności publicznej
Dwór jest obecnie siedzibą Zespołu Szkół Technicznych, w miejscowości funkcjonuje Zespół Szkół im. Jana Pawła II z nowoczesną salą gimnastyczną oraz obiekty użyteczności publicznej: Publiczny Ośrodek Zdrowia, apteka, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, agencja pocztowa. Przy drodze Opoczno-Radom, od strony Opoczna znajduje się Zajazd Cichy Dworek prowadzący restaurację z 30 miejscami noclegowymi (kontakt: www.cichydworek.pl, tel. 44 754 14 87). W 2010 roku oddano do użytku zlokalizowaną w miejscowości nowoczesną świetlice wiejską, w której działalność prowadzi miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, skupiające się na kultywowaniu opoczyńskich tradycji i zwyczajów.
-
Charakterystyka przyrodniczo-krajobrazowa
Mroczków Gościnny jest położony na wyniesieniu Garbu Gielniowskiego, zbudowanego z dolnojurajskich, wapiennych iłowców, iłów i łupków ilastych z poziomami rud syderytowych, o wysokości 200-225 m n.p.m. Eksploatacja piaskowców zgodnie z upadem i ciosem warstw doprowadziła do powstania w rzeźbie terenu małych labiryntów skalnych oraz ostańców. Złoże piaskowca pod Mroczkowem podzielone jest na kilka części ujawniających się w miarę ich eksploatacji piaskowcami o różnych barwach: od białej poprzez jasnoszarą, żółtą po różową. O bogactwie przyrodniczym okolicy stanowi obecność parku podworskiego – ostoi naturalnych ekosystemów charakterystycznych dla naturalnych, wilgotnych środowisk. Drzewostan parku tworzą wysokie, dorastające nierzadko do 30 metrów, stare lipy, klony, jesiony, dęby. Rośnie tu około 400-letni dąb szypułkowy-pomnik przyrody. Malowniczy park jest poprzecinany ścieżkami spacerowymi, w jego południowym krańcu leży romantyczna aleja lipowa, natomiast na wschodnim jesionowa. Zachowaniu różnorodności flory i fauny sprzyjają trzy parkowe stawy o łącznej powierzchni 22 arów oraz niewielkie strugi i cieki wodne.
-
Imprezy cykliczne
Mroczków Gościnny jest niezwykle prężnym i kreatywnym ośrodkiem życia sportowego. Odbywają się tu regularnie przełajowe wyścigi kolarskie, konkursy biegów przełajowych oraz zimowe zawody Snowboard Freestyle Session.
W sali gimnastycznej miejscowej szkoły swe rozgrywki prowadzi Opoczyńska Amatorska Liga Badmintona.
W otoczeniu parkowego krajobrazu odbywają się też coroczne imprezy kulturalne:
Festiwal Poezji i Pieśni Maryjnej (maj) oraz Festyn Rodzinny Noc Świętojańska (czerwiec).
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Mroczków podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Park w Mroczkowie gośc.
-
Pejzaż i przyroda
-
Dworek w Mroczkowie Gośc.
-
Obiekty sakralne
-

Różnorodność przyrodniczo – krajobrazowa Mroczkowa, jego historia i atrakcje sportowe sprawiają, że jest to idealne miejsce dla miłośników turystyki wypoczynkowej, kulturalnej i sportowej.
