-
Położenie
Sitowa jest położona 5 km na południe od Opoczna, przy granicy z gminą Białaczów. Przez Sitowę przebiega linia kolejowa łącząca Koluszki ze Skarżyskiem – Kamienną, którą uruchomiono w styczniu 1885 roku. Sitowa połączona jest z Opocznem komunikacją miejską, linia nr 3. Sitowa zajmuje prawy, południowy stok doliny Drzewiczki, a jej zabudowa ciągnie się wzdłuż drogi lokalnej łączącej drogę wojewódzką nr 726 Opoczno-Żarnów z drogą Opoczno-Końskie. Zwyczajowe nazwy części wsi to: Rządowy Las, Leśniczówka, Sitowa – Nadleśnictwo, Sitowa – Las, Budki, Górki, Błonie, Łąki, Biały Brodek, Kontrewers, Za Koleją, Górki, Za Górką, Pod Górką.
-
Historia
Prawdopodobnie nazwa Sitowa pochodzi od sitowia, rośliny wodnej porastającej okoliczne podmokłe łąki. Pierwsza wzmianka świadcząca o jej istnieniu jako wsi królewskiej pochodzi z dokumentu wystawionego przez Władysława Warneńczyka z 1440 roku. W roku 1835 zmieniono jej lokalizację przesuwając wieś na południe bliżej rzeki Drzewiczki. W 1903 roku w Sitowej przeprowadzono komasację gruntów. W tych czasach, aż do zakończenia II wojny światowej, mieszkańcy utrzymywali się wyłącznie z gospodarki rolnej, uprawiając przede wszystkim len, żyto, konopie.
-
Obiekty historyczne
W Sitowej zachowało się dziesięć domów drewnianych z przełomu XIX i XX wieku oraz dróżniczówka z tego samego okresu. Na uwagę zasługuje również stojąca przy skrzyżowaniu gościńca z drogą do Sitowej dziewiętnastowieczna kamienna figura z żeliwnym krzyżem, powstała w intencji ochrony miejscowej ludności przed wszelkimi nieszczęściami, oraz pochodząca z 1920 roku przydrożna kapliczka ufundowana przez Juliannę i Wojciecha Wijatów. W sąsiedniej wsi – Ostrowie, leżącym na lewym brzegu Drzewiczki znajduje się ostatnia w gminie Opoczno drewniana chałupa kryta strzechą. Sitowa i okolice to tereny niezwykle bogate w stanowiska archeologiczne z epoki brązu, okresu rzymskiego i neolitu. Ceramika kultury łużyckiej, trzcinieckiej, przeworskiej odnaleziona podczas licznych eksploracji archeologicznych znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
-
Obiekty użyteczności publicznej
W budynku ulokowanym przy tzw. „gościńcu sitowskim” mieści się siedziba Nadleśnictwa Opoczno. W świetlicy wiejskiej działa Koło Gospodyń Wiejskich oraz ludowy zespół „Sitowianki”, propagujący lokalną kulturę ludową. Wieś posiada boisko piłkarskie, na którym mecze rozgrywa miejscowy klub LKS Leśnik Sitowa. Gospodarstwo agroturystyczne w Sitowej całoroczne miejsca noclegowe w drewniano-murowanym domku położonym w lesie. Działka zachęca ponadto bliskością lasu i rzeki. [Kontakt: Sitowa 98, 26-300 Opoczno tel: 44 754 38-22, 601-545-363].
-
Imprezy cykliczne
W czerwcu każdego roku Sitowa wraz z sąsiednimi miejscowościami Ostrowem i Ogonowicami organizuje Festyn Trzech Wsi podczas którego można m.in. podziwiać występy wielokrotnie nagradzanego zespołu śpiewaczego Sitowianki oraz organizowane są konkursy puszczania wianków świętojańskich.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Sitowa podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Pejzaż i przyroda
-
Zabudowania
-
Obiekty sakralne
-

W przeszłości była to wieś typowo rolnicza, obecnie coraz większego znaczenia nabierają jej funkcje turystyczno – letniskowe. Sitowa godna jest polecenia amatorom grzybobrania, kajakarstwa, kąpieli. Tutaj Drzewiczka jest dostępna dla kajaków, jej pięknie meandrujący bieg, o dużych walorach krajobrazowych, zachęca do wypoczynku nad brzegiem, a lasy kuszą bogactwem runa.
