-
Lokacja
Ziębów jest położony 8 km od Opoczna, na północno-zachodnim krańcu gminy, od zachodu granicząc z gminą Sławno. Od północy sąsiaduje z sołectwem Modrzew od wschodu z Bukowcem Opoczyńskim, od południa z Brzustówkiem. Wieś posiada połączenie z Opocznem komunikacją miejską - linia nr 5. Zabudowania wsi są luźno usytuowane wzdłuż dwóch lokalnych dróg: Brzustówek - Szadkowice i Ziębów - Bukowiec Opoczyński.
-
Historia
Ziębów to jedna z najmłodszych miejscowości w gminie Opoczno - jest rówieśniczką Antoniowa i podobnie jak Modrzewek powstała z części gruntów wyłączonych z Modrzewia. Pierwsze siedlisko zbudował w niej Antoni Ziemba w 1880 r., gdy nabył działkę od Aleksandra Goliszewskiego, dając wsi początek i obecną nazwę. Współczesna nazwa wprowadzana była stopniowo, ponieważ najpierw domy powstające na kupowanych od Goliszewskiego gruntach zwano Podkuniczki, następnie nosiły one nazwę Teodorów-Ziębow i administracyjnie należały do gminy Kuniczki – by ostatecznie zaistnieć pod nazwą Ziębowa. Pierwotna nazwa wsi występuje w napisie na figurze wiejskiej i używano jej jeszcze w 1958 r. II wojna światowa sprowadziła na mieszkańców Ziębowa represje niemieckie, najbrutalniejsze w całej gminie opoczyńskiej. W wyniku czterokrotnych aresztowań we wsi pozostały właściwie same kobiety i dzieci.
-
Obiekty historyczne
Tragiczną historię wsi podczas II wojny światowej upamiętniają tablica z 1985 roku poświęcona pamięci mieszkańców Ziębowa, ofiar II wojny światowej oraz wzniesiony obok w 2001 roku pomnik z napisem: „Historię swą własną pisaliśmy krwią”. Do obiektów stanowiących lokalne pamiątki historyczne należą dwa krzyże drewniane. Pierwszy jest przy szkole i pochodzi z końca XIX w. , drugi z napisem „Przez krzyż nauka Twojego zbawienia, grzech i dola – fundator” nosi datę – 1894 r. Zachowała się też kapliczka upamiętniająca odzyskanie niepodległości w 1918 r. z napisem „Boże broń naród Polski” oraz figurka z 1918 roku przypominająca o dawnej nazwie wsi z inskrypcją: ,,Pamiątka młodzieży Podkuniczki w czas I wojny europejskiej w roku piątym", chroniona wpisem do gminnej ewidencji zabytków.
-
Obiekty użyteczności publicznej
W Ziębowie ma swą siedzibę Szkoła Podstawowa w Modrzewiu. Szkoła powstała około 1910 roku i ma bardzo barwną i dobrze udokumentowaną historię.
-
Charakterystyka przyrodniczo-krajobrazowa
Wieś położona na płaskiej wysoczyźnie morenowej, na wysokości 190 - 198 m n.p.m. Między Ziębowem a Modrzewiem obejrzeć można suchą dolinkę krasową, przykład form powierzchni krasu zakrytego. Dolinka ma przebieg równoleżnikowy, opada w kierunku zachodnim, prostopadle do doliny rzeczki Słomianki. Łatwo na nią trafić jadąc drogą z Ziębowa w kierunku Szadkowic. Jej północny stok zaczyna się na wysokości ostatnich zabudowań Ziębowa a południowy stok kończy się na ostrym zakręcie drogi w lewo.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Stużno podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Pejzaż i przyroda
-
Szkoła
-

Ziębów to obecnie cicha, rolnicza miejscowość z zachowanym typowo wiejskim krajobrazem.
